Oswietlenie awaryjne 5 lux

Systemy oświetlenia awaryjnego mają szczególnie praktyczną siłę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich występowanie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w współczesnych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na różne typy, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje życie oświetlenia pomieszczeń przez jeden okres po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie właśnie w sektorze lecz też w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie dobrej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do czasu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw jest niestety pewne wady, jakimi jest używanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system teoretyczny do użytkowania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale działalność będzie ważna także dać do indywidualnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.